Nakliyat protokolü nedir?

Nakliyat protokolü taşınma öncesinde yapılması gerekli olan en önemli adımlardan birisidir. Nakliyat protokolü sizi güvenceye alır. Bir sorunla karşılaşıldığında taşımacılık protokolü size yardım edecek en önemli kaynaklardan birisidir. Nakliyat protokolü nakliyat şirketi ve taşınacak olan sizler arasındaki anlaşmayı gösteren fotoğrafı bir belgedir.Daha detaylı bir biçimde taşımacılık protokolüni yazımızda inceleyelim.

Nakliyat protokolü nedir?
Nakliyat protokolü, nakliye firması ve taşınacak olan kişi arasında yapılan, nakliyecinin taşınacak olan yükü belirli bir ücret karşılığında biyerden diğer bir yere taşımayı üstlendiğini ve taşınacak olan kişi ile arasında anlaştığı konuları fotoğrafı olarak belgelediği bir protokoldir.

Nakliyat protokolü, uzman iş yaşamının olmazsa olmazı iş yükümlülüğü ile ilişkili olan her iki tarafın da kendisini yasal çerçevede koruma altına almasıdır. Bu protokol ile birlikte tarafların birbiriyle anlaşmasıyla ortaya protokolün maddeleri çıkar zaten. Bu maddeler sizi taşınma esnasında yaşanacak muhtemel bir kaza kayıp ya da yanlış bir işlem karşısında koruyacak ve gerekli mecralara şikayet edip mühim bir durum söz konusuysa mahkemede hakkınızı arayabileceksiniz.

Bu örnek bir sayfadır. Bir blog yazısından farklıdır çünkü belirli bir yerde sabit olarak kalır ve temanızın dolaşım menüsünde başlığı görüntülenir(çoğu tema destekler). Bir çok insan potansiyel ziyaretçilerini karşılamak adına bir Hakkında sayfası kullanır. Şuna benzeyen bir sayfa:

Nakliyat Sözleşmesi Maddeleri
Nakliyat protokolünin maddeleri taşımacılık işletmesinden taşımacılık firmasına değişiklik göstermektedir. Nakliyat protokolü için herkezin kullanmış olduğu standart bir belge yoktur. Belirttiğimiz gibi iki tarafında isteklerine uygun olarak bu maddeler oluşmakta. Tabi ki nakliyat şirketleri da kendisini güvenceye almaya çalışırken sizin güvenliğinizi de ilk planda tutmaktadırlar. Nakliyat protokolü her taşımacılık firmasına göre değişmektedir ancak bu değişim büyük değişikliler değildir. Genel olarak taşımacılık protokolü taslağı bellidir.

Madde içerikleri:

Ne kadar eşya yüklenecek.
Eşyalar nereden ve hangi kattan kullanacak.
Eşyalar nereye ve hangi kata çıkarılacak.
Paketleme kim tarafından yapılacak.
Taşımacılık asansörlü mü yapılacak.
Taşımacılık sigortalı mı yapılacak.
Taşımacılık ücreti ve ödeme biçimi.
Eşyaların taşınacağı tarih.
KDV dahil olup olmayacağı
Duruma göre paketlemede kullanılacak olan malzeme türü ve montaj da bu maddeler arasına girebilir. Mutlaka KDV oranını taşımacılık firmanızla konuşun bir anda bir sürprizle karşılaşmak istemezsiniz. 2000 TL ye anlaştığınız taşımacılık firmasına %18 KDV vererek 2360 TL ödemek istemezsiniz.

Daha anlaşılabilir olması bakımından örnek taşımacılık protokolü maddeleri:

Maddeler:

Tüm eşyaların ambalajlanması ve paketlenmesi, sökülmesi ve eşyanın bırakılacağı adreste de montajı gerekli parçaların kurulumu firmamız tarafından yapılacaktır.
Taşınma esnasında eşyalarınızın hasar görmesi ya da bütünüyle kullanılamaz hale gelmesi durumunda eşyanın bedeli taşıma fiyatından düşürülür. Gerekli zararlarınız tarafımızca karşılanır.
Önceden hazırlanan eşya listesine göre eşyaların bırakılacağı adrese eksik getirilmesi ve kaybolması halinde tüm yükümlülük nakliye firmasına aittir.
Eşyaların belirlenen tarih boyunca teslim edilmemesi halinde taşıma bedeli üzerinden 10% gecikme indirimi uygulayacağımızı taahhüt ederiz.
Taraflar taşıma tarihine 3 (üç) gün kalana kadar cayma hakkına sahiptir. Taşıma tarihine 24 saat ya da daha az zaman kalması halinde taraflardan birinin cayması halinde taşıma bedelin 30%’unu ödemeyi taahhüt eder.
Nakliye firması iş bu sözleşmede yazılı herhangi bir şarta uymaması halinde, Müşteri bu sözleşmeyi iptal etme hakkına sahiptir.
Sözleşmede adı ve unvanı yazılı nakliye firması bu taşımayı diğer bir nakliye firmasına devredemez.
Eşyaların kamyona taşınması ve kamyon karayolunda seyir halindeyken eşyalarda meydana gelecek hasarlardan firma sorumludur.
Paketlemesini eşya sahibinin yapmış olduğu kolilerde, eğer kolide taşıma esnasında yırtık, çökme ve ezilme meydana gelmemiş ise sorumluluk eşya sahibine aittir.
Fiyatlara KDV dâhil değildir.
Bu Sözleşme ‘den meydana gelebilecek her çeşit anlaşmazlıklarda, İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Sözleşme örneğinden de anlayacağınız gibi iki tarafın da kendisini koruyabilmesi adına maddeler bulunur. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi taşımacılık protokolü evden eve nakliye konusunda önemli bir adımdır ve atlanmaması gerekir.

Umarız yazımız taşımacılık protokolüni anlamanızda yardımcı olmuştur. Keyifli taşınmalar…

İlginizi çekebilir:

Taşınırken Nakliyat Sigortası Gerekli Midir?

Evden Eve Nakliyat Öncesi Yeni Bir Eve Rahat Taşınma İçin Neler Yapılmalıdır?

Evden Eve Nakliye Ekipleri Kolileme Ve Paketleme İşlemleri Nasıl Yapmalı?

Kategoriler
Kategoriler
Ekim 2021
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

REFERANSLAR

Open chat